na obsah
foto Thai Way foto Thai Way

Thajské masáže

Co je thajská masáž a jak se liší od té západní?

Thajská masáž, thajská jógová masáž, jóga pro líné - to vše jsou názvy pro tradiční léčebnou metodu, která se v thajsku úspěšně praktikuje již po mnoha staletí. Metoda vychází z ajurvédské medicíny a jógy. Thajská masáž si získává stále větší popularitu a velmi rychle se tak rozšířila i do ostatních zemí. Tradiční thajská masáž se skládá z prvků akupresury, jógy a prací na energetických drahách, tzv. Senech, které procházejí lidským tělem, a na nichž leží důležité akupresurní body. Seny jsou okem neviditelné energetické linie a jsou totožné s Nádis v indické jógové tradici či s Meridiány v tradici čínské. Působením na tyto body je možné odstraňovat blokády jak fyzické, tak mentální, obnovit správný energetický tok v těle, mírnit bolest a léčit. Od masáží prováděných na západě se liší tím, že místo masérského lehátka se masáž provádí na matraci, která je na podlaze, a klient zůstává oblečený.

Thajská masáž je vhodná pro všechny věkové kategorie. Před masáží samotnou terapeut zklidní svou mysl, a tento bdělý meditační stav udržuje během celého terapeutického procesu. Masáž začíná drobnými protaženími a rytmickými tlakovými pohyby, které vedou k úvodnímu uvolnění.

Pokračuje se prací na energetických liniích zvaných Seny stlačováním a rozvolňováním, strechingem a fyzioterapií. Celé ošetření pak vrcholí zaujímáním pasivních jógových pozic, které přirozeně upravují, popřípadě stimulují veškerý energetický tok v těle. Při masáži může dojít k tlaku, lehké bolesti či vypětí, ale zkušený terapeut umí nalézt míru, kam je třeba zasáhnout, a většinou problém rozpozná sám a snaží se jej odstranit.

Thajská masáž celkově obnovuje návrat zdraví, navozuje pocit hlubokého uvolnění, udržuje tělesnou kondici, uvolňuje zatuhlé svalstvo a šlachy. Obzvláště se doporučuje při rekonvalescenci, po úrazech a znehybněních a po operačních zákrocích jako speciální individuální rehabilitace. Omlazuje tělo a přispívá k celkové regeneraci.

Thajská jóga

Co se skrývá pod názvem Thajská jóga, kterou u nás cvičíme? Jedná se o jednoduché , ale velice učinné cvičení při kterém se aktivují stejně jako při thajské masáži energetické dráhy zvané sény. Thajskou jógu lze čvičit v jakémkoliv věku a její největší přínos vidím ve zklidnění mysli a taky jako základ pokud se józe chceme věnovat více.

Cviky jsou to jednoduché, nic méně velmi účinné a po týdnu každodenního cvičení jsem začal pociťovat přínos pro mé tělo. Asi největší překážkou pro mě bylo zklidnit mysl a rychlost pohybu. Neustále jsem byl na před a to i když jsme zrovna necvičili a šli třeba na oběd. Zvyklí z Evropy na 30 uhoněných minut. Tak, že kdykoliv jsme šli na oběd do nedaleké restaurace, vždy jsem byl pár kroků před svými thajskými kolegy. Trvalo mi tři týdny než jsem se toho zbavil.

Jé úžasné pozorovat, jak si s údivem malého dítěte dokáží vychutnat přítomný okamžik. No a o tom je i naše cvičení Thajské jógy. Zklidnit mysl, zpomalit pohyb, prodloužit dech, vše to spojit a procítit přítomný okamžik. Pokud budete cvičit a přitom přemýšlet, že za hodinu musíte jít nakoupit, neprožijete to. Můžu o tom napsat tři stránky, ale bude to k ničemu pokud to samy neokusíte. Přijďte si zacvičit a vyzkoušejte samy na sobě co na to říká vaše tělo a mysl.

Naši maséři a masérky

Tři čtvrtě roku jsme se snažili zařidit, aby jste měli možnost i v Hranicích se objednat na Thajskou masáž přímo od rodilých masérek z Thajska. Bohužel je situace taková, že jedné z masérek nebyl udělen dlouhodobý pobyt, a druhá, která ho obdržela, nakonec nemohla odcestovat. Nicméně Thajské masáže nabízíme prostřednictvím p. Marka Argana, který studoval thajské masáže přímo v Thajsku.